VELKOMMEN
HVEM ER VI
Vendsyssel Øjenklinik, ved øjenlægerne Mikkel Lyngholm og Kåre Clemmensen,...
Online tidsbestilling
Online receptfornyelse
E-mail konsultation
Brugeranmeldelser på HealthPilot
Kvalitet
Fremragende
Faciliteter
Fremragende
Hjælpsomhed
Fremragende
Ventetid
Fremragende
Oplevelse
Fremragende
D
Ditte Leer
25-02-2025
Verificeret
1+ år gammel
Fremragende
Kvalitet
Fremragende
Faciliteter
Fremragende
Hjælpsomhed
Fremragende
Ventetid
Fremragende
Oplevelse
Fremragende
Dybt taknemlig, er jeg nu 110 % seende!! Hurtig visitering, plan for forløb og nu efter næsten 50 år med briller, kan jeg (også uden GRÅ STÆR) SE ALT!! Det er så fantastisk. Super effektivt og professionelt team. Igen gener eller komplikationer! KAN KUN ANBEFALES:-))
Blev opereret for grå stær i begge øjne januar 2024. Det foregik på Vendsyssel Øjenkliniks kirurgiske afdeling i Slotsgade, Aalborg. Det højre øje blev først opereret. Resultatet blev i første omgang fremragende, da jeg efter operationen i løbet af et par dage kunne se skarpt på alle alle afstande med øjet, undtagen afstande under o. 60 cm. F.eks. kunne jeg uden briller på 3 meters afstand se en håndboldkamp med alle detaljer på min 55" fladskærm. Ved kontrollen en uge efter, blev synet på øjet da også målt til 90 % af et normalt syn. Både via autorefraktor og oftalmologisk. Ugen efter blev mit venstre øje så opereret. 3 dage efter var synet på det øje på næsten alle afstande lige så skarpt som på det højre. Heller ikke her dog på de helt nære afstande. Jeg brugte mit fortræffelige højre øje som målestok for hvordan synet på det venstre øje udviklede sig. Alt så fint ud ind til et par dage før kontrollen af det venstre øje en uge efter. Da oplevede jeg til stor frustration, at synet på det højre øje nu var blevet noget uklart på alle afstande! Ved kontrollen, som blev foretaget af optiker, blev synet på venstre øje målt til 90 % af et normalt syn. Jeg fortalte så efter kontrollen om den frustrerende udvikling i det højre øje. Skyldtes det mon "efterstær". Hun kiggede på øjet, men kunne ikke se tegn på det. Hvad kunne det mon så skyldes, spurgte jeg. Jamen, det kunne være så meget. F.eks. at et dominerende øje overtog funktioner fra det andet øje. Eller bygningsfejl kunne spille ind. Jeg syntes ikke det lød overbevisende, og ville gerne have foretaget en synstest på det højre øje igen. Det indvilgede hun i, og ifølge hende var resultatet igen 90 % af et normalt syn. Det harmonerede slet ikke med mine oplevelser af synet i dagligdagen, hvor der var et utal af ting, jeg ikke kunne med det øje, i modsætning til det venstre øje. Hun ville så se om øjenlægen, der var i gang med en operation, måske havde et "hul", hvor han kunne komme og snakke med mig. Men det havde han ikke. I det hele taget var der stor travlhed i klinikken. Mange sad i venteværelset. Så jeg måtte tage hjem til Hjørring uden at være blevet klogere! Det venstre øje fungerer upåklageligt, og der er ikke samsynsproblemer, men det gode afstandssyn uden briller er fuldstændig afhængigt af det venstre øje. Det højre leverer kun et større synsfelt! Er spændt på, hvad den udvidede synsprøve hos lokal optiker viser, og om briller kan give et godt afstandssyn på begge øjne. Er skuffet over, at en af klinikkens øjenlæger ikke kunne afse tid til en snak om, hvad den ret pludselige forringelse af synet på højre øje kunne skyldes, og over, at patientens egenoplevelser ikke tillægges større værdi.
Jeg blev glemt i venteværelset og da jeg endelig kom ind, mødte jeg en forjaget læge der kun nødtvunget og lidt surt undskyldte. Jeg følte mig ikke tryg og “set” og de billige briller han anbefalede mig at købe hjalp ikke på mit syn, tværtimod. Derfor bestilte jeg efterfølgende en undrsøgelse ved en optiker som fik mig beroliget.
Har fået et meget bedre syn på tilværelsen efter linseskift i begge øjn
(grå stær) i Slotsgade i Aalborg, tak for dette.
Jeg kan endda læse selv meget små bogstaver, hvad jeg ikke kunne før.
Fik først en tid i december måned for første linseskift, men ringede ind dagen efter og der var kommet afbud, så den tid fik jeg.
Alt i alt en god positiv oplevelse, nu hvor jeg er færdig imorgen med at dryppe det sidste øje.
Kan nu "nøjes" med læse-kørebrille og på Internettet fundet læse-kørebrille med glidende overgang og "røg" farvet glas og solidt stel for kr. 149.-
Udfra egen oplevelse kan jeg kun anbefale klinikken
Efter endt behandling mod grå stær på Vendsyssel Øjenklinik, Slotsgade 27 i Aalborg har jeg lyst til at give udtryk for min uforbeholdne ros til alle på klinikken, som har hjulpet mig.
Jeg har mødt en hjælpsomhed, en venlighed og en ekspertise, som ikke fås bedre. Alt er i højeste grad velorganiseret, og jeg har følt mig fuldstændig tryg og godt tilpas gennem hele forløbet.
Tak til alle på klinikken, som har bidraget til det lille mirakel, som det er at få et skarpt syn tilbage. Det er mennesker som jer, der gør mig glad for at leve i et land som Danmark.
Jeg blev opereret for grå stær på begge øjne i marts måned 2022. Da jeg bor i Sønderjylland, fik jeg tilbud om at få opereret det ene øje samme dag som forundersøgelsen, og sådan blev det. Det andet blev lavet på klinikken i Aalborg en uge senere. Der var en bemærkelsesværdig grad af professionalisme på klinikkerne, både ved forundersøgelsen og under operationen. Saglig og nøgtern rådgivning, og ingen smalltalk på operationsstuen. Alligevel gik det hurtigt, uden at det på nogen måde havde karakter af hastværk. Ved andet øje tog jeg tid - 14 minutter fra jeg blev kaldt ind fra venteværelset til jeg sad derude igen! Jeg er ovenud lykkelig for resultatet. Ingen som helst gener bagefter, og hver dag glæder jeg mig over den klarhed, som alting har, og ikke mindst de klare farver, som jeg nu kan se. Jeg vidste godt, at jeg så dårligt, men at det var SÅ dårligt var jeg simpelthen ikke klar over. Jeg kan på det varmeste anbefale Vendsyssel Øjenklinik.
Jeg fik i april-maj 2022 opereret begge mine øjne for grå stær. På grund af lange ventetider i det offentlige sygehusvæsen blev jeg tilbudt operationer hos Vendsyssel Øjenklinik i Slotsdage i Aalborg næsten to måneder tidligere end ellers planlagt. Og det har jeg i sandhed ikke fortrudt!
Begge operationer blev foretaget af yderst kompetente øjenkirurger, og resultatet har været ovenud vellykket!
Det varede 10 – 15 minutter at udskifte linsen i hvert øje, og allerede dagen efter var synet stærkt på vej tilbage. Og efter to – tre dage var miraklet sket: Mit syn var bedre end det havde været i mange år på alle parametre og er det stadig: klarhed, lys, farver og fokus. Den synlige verden er som forandret!
Arbejdsgangen hos Vendsyssel Øjenklinik er yderst professionel: Efter en grundig forundersøgelse, hvor behovet for operationer vurderes, følger med én uges mellemrum: Operation af det ene øje; kontrol af det først opererede øje; operation af det andet øje; kontrol af det senest opererede øje.
Der er således to uger mellem operationerne.
Allerede ved forundersøgelsen udleveres et lille hæfte, der i et velskrevet og klart formuleret sprog oplyser om alle praktiske ting angående operationerne og tiden derefter, herunder en grundig beskrivelse af den efterfølgende drypning af øjnene.
Jeg kan på det varmeste anbefale Vendsyssel Øjenklinik i Slotsdage i Aalborg hvad angår operation for grå stær.
Jens Kristian Overgaard, Klarup
15. maj 2022
Gunner Grøn. Jeg blev d 22april opereret for grå stær på v øje og d 28 april på h øje alt gik efter planen god modtagelse lngen ventetid stor ros til alle 5 hjerter herfra kan kun anbefales .
Jeg blev den 6/4-2022 opereret for grå stær.
Jeg kan på alle måder anbefale Vendsyssel Øjenklinik, både med hensyn til forundersøgelse - tjek, og operation, jeg er overvældet over, at der findes så dygtige øjenlæger, personale i det hele taget, jeg har fået en fantastisk positiv oplevelse, og kan tilføje, at før operationen havde jeg ikke 5% syn på højre øje, men ved tjek 6 dage efter operationen fik jeg konstateret 90% syn på højre øje, jeg er bare så glad.
Tusinde tusinde tak, og mine varmeste anbefalinger til jer på Vendsyssel Øjenklik.
Med venlig hilsen
Joan Nielsen
Har netop været til kontrol efter operation for grå stær. Alt i orden. Jeg er blevet opereret for grå stær på begge øjne - med 14 dages mellemrum - hvilket er en fantastisk positiv oplevelse. Nu kan jeg se helt uden briller :-) Alle har været meget imødekommende og dygtige. Ingen ventetid. Så jeg kan helt klart anbefale Vendsyssel Øjenklinik.
Venlig hilsen Lisbeth Vestbo.
Jeg blev i januar 2022 opereret for grå stær på højre- og venstre øje med 14 dages mellemrum- Hele forløbet har været en fantastisk positiv oplevelse, og behandlingen er professionelt og dygtigt udført. Er altid blev modtaget af venligt og imødekommende personale.
Jeg er så taknemmelig og glad for det særdeles vellykkede resultat af operationerne.
Ragna Andersen
Kan kun være tilfreds, du kommer til, til den aftalte tid, ikke noget med at vente.
Sødt personale hele vejen, det jeg fik lavet er 100% ok .
Så ren 5 hele vejen uden tvivl.
Kom til undersøgelse for synsforstyrrelse på højre øje og blev efter en meget grundig undersøgelse straks sendt videre til øjenkirurgerne på Aalborg Universitetshospital, hvor jeg fortsat er i behandling med indsprøjtninger i øjet.
Venlige hilsener - Christian Jacobsen
Jeg var på Vendsyssel Øjenklinik til undersøgelse. Skulle opereres for grå stær, et øje af gangen med 14 dages mellemrum og kontrol efter 4 dage.
Jeg er altid kommet ind til den aftalte tid. Det er et fantastisk sted med ro og alle er meget kompetente, venlige og hjælpsomme. Det kan kun anbefales!