Jeg føler, at en læge skal have tålmodighed til at lytte til patientens helbredsproblemer, som manglede. Jeg var gravid, lægen udfyldte detaljerne for mig og sagde, at jeg skulle vente til jeg modtager mail i e-boksen for yderligere aftaler fra hospitalet, som jeg ikke modtog til tiden. Efter jeg havde oplevet komplikationer, ringede jeg til Torben for at følge op hyppigt og fortalte, at jeg føler mig bekymret og noget er galt, men jeg fik at vide \'det er normalt\' i mere end en uge, indtil det gik galt, og jeg blev henvist til en gynækolog, hvor jeg fik at vide Jeg hadede abort. Gynækologen fortalte mig også, at jeg skulle have ringet til hospitalet for at bestille mine tider, hvilket Torben ikke fortalte. Alt i alt en af dårlige oplevelser på det medicinske område i Danmark. Nu har jeg skiftet læge.
Jeg har været hos Torben Müller en del gange de sidste par år - eller mere. Han har altid været yderst imødekommende, og sat mig i den behandling han mente var den rigtige, hvilket det så viste sig at være, bl.a. noget så banalt - og dog så vigtigt - som vitaminmangel. Og hvis der en enkel gang ikke var kø i butikken, kan han også give sig tid til en snak.
Normalt skriver jeg ikke anmeldelser, og jeg er ikke specielt ‘nærtagende’. Men min oplevelse med Torben Müller MÅ jeg dele. Forleden ringede jeg til ham inden for tiden for tidsbestilling. Efter ca. 10 minutter tog han tlf. Svaret på min henvendelse om en (akut)tid var: “Du må lige ringe igen i morgen”. Jeg gjorde opmærksom på, at jeg jo netop ringede inden for tiden for tidsbestilling, hvortil han svarede: “Ja, men jeg er lige optaget af noget andet, så du må ringe igen i morgen, så finder vi en tid til dig - farvel”!! Derefter lagde han på. Jeg har været hos Müller 2-3 gange og også fornemmet hans arrogance der. Som tilflytter ville jeg imidlertid give det/ham en chance. Nu har jeg skiftet læge.