Jeg kan slet ikke genkende de anmeldelser som jeg læser.
som (En meget, meget ubehagelig læge) eller (Han er sjusket og overfladisk, glemmer aftaler)
Peiman mod os har altid været en rar person, hjælpsom og nogen gange ringede han uden for sin praktik hvis vores datter havde det skidt. Jeg synes han er en meget dygtig læge. Hvorfor noegn oplevede ubehøvl kan jeg ikke svare på. Men det er ikke vores oplevelse efter 8 år hos peiman. Der er altid 2 sider af mønten.
En meget, meget ubehagelig læge. Gik med leverlidelse i flere år, men han nægtede at tage blodprøver. Knalder røret på. Hidsig og nedladende. Han kan ikke finde ud af at sende henvisninger, ligesom han skriver faktuelt forkerte oplysninger i journalen. Glemmer at lægge meget vigtige recepter ind på serveren, selvom man fornyer igen og igen.
Peyman Pedrampours lægegerning lever på ingen måder op til normen for almindelig anerkendt faglig standard.
Han har ingen idé om, hvordan fx henvisninger udfærdiges og finder vej til de rette modtagere. Han er sjusket og overfladisk, glemmer aftaler om fx at lægge recepter på serveren igen og igen.
Han ved ikke, hvordan de forskellige systemer hos fx speciallæger og hospitaler 'snakker sammen' eller ikke gør det.
Der er uendeligt lange ventetider på hans tlf. konsultation, hvor man efter at have ventet en time på en linje bliver smidt i en ny kø for at komme til at snakke med ham. Hans site på nettet virker desuden tvivlsomt og sjældent.
Senest har han beskrevet et rtg. billede, som aldrig er blevet taget, i en henvisning til videre udredning. Det tænker jeg strider mod al tænketlig etik - måske endda, det er direkte ulovligt?
Han er meget temperamentsfuld, hurtig- og højttalende, når han bliver konfronteret med de fejl og mangler, som hans mangelfulde lægegerning har i stedet for at erkende sine fejl. Han udviser ingen empati og bekymrer sig overhovedet ikke over, at hans fejl medfører yderligere ventetid og dermed unødvendigt fortsatte smerter for hans patienter.
Jeg har skiftet ham ud efter blot én konsultation i ét forløb, hvor han på ingen måder var en hjælp eller støtte. Og idet han ikke lever op til normen for almindelig anerkendt faglig standard har jeg indsendt en officiel klage over ham.